Facebook Instagram
EN DE

Kamenná kniha | Neratovice

Otevřená kamenná kniha na počest „Otce národa“ Františka Palackého od významného českého sochaře Kurta Gebauera je umístěna na břehu Labe v blízkosti lobkovického zámku. František Palacký od roku 1848 pravidelně do Lobkovice jezdil, pobýval a pracoval na zámku a je zde, společně se svoji ženou Terezou, na malém hřbitově v areálu lobkovického kostela pochován.

Kamenná kniha | Neratovice

Myšlenka na pomník Františku Palackému vznikla již v polovině 90. let 20. stol. v rámci workshopu Oživené město Neratovice, který s podporou vedení města pořádal Společenský dům Neratovice a jehož vedoucím byl profesor UMPRUM Kurt Gebauer. Jednou ze tří realizovaných děl projektu byla např. kamenná skulptura MILUJI, která se stala novodobým symbolem Neratovic.

Obnovení projektu na zbudování pomníku Františku Palackému inicioval „Spolek pro zbudování Kamenné knihy od sochaře Kurta Gebauera na počest Františka Palackého“ ve spolupráci s vedením města Neratovice, Společenským domem Neratovice, spolkem Svatobor, Gymnáziem Františka Palackého Neratovice a významnými osobnostmi včetně potomků Františka Palackého.

Na jeho realizaci se finančně významně podílelo město Neratovice. Pomník má rozměry cca 180 cm x 240 cm x 80 cm.  Na výrobu sochy byl použit Božanovský pískovec, který se zpracovával v kamenictví Granit Lipnice, s.r.o., v provozovně Teplice nad Metují. Autorem sochy je významný český výtvarník, sochař a pedagog Kurt Gebauer.

Na konci května 2018 bylo v rámci každoročního vzpomínkového setkání u příležitosti výročí úmrtí Fr. Palackého odhaleno místo pro Kamennou knihu. Slavnostní odkrytí sochy se uskutečnilo 2. října 2018 u příležitosti 100. výročí vzniku čs. republiky.

„František Palacký věřil, že naše minulost má bezprostřední vliv na naši současnost i naše budoucí směřování. Aby se tak opravdu stalo, nestačí pouze historii sepsat, uzavřít do knih, ale je třeba se k historii vracet, poznávat ji a připomínat. Právě to pro mě sochařské dílo od Kurta Gebauera symbolizuje. Kamenná kniha je otevřena každému kolemjdoucímu. Co přesně však její stránky sdělují, si musí čtenář zodpovědět sám.“

Petr Píša, historik a zástupce rodiny Palackých

Popis služby "Zajímavosti" najdete zde.